FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Wypełnianie deklaracji podatkowych w XXI wieku

Program PIT 2012

Niektórzy z nas korzystali już z programów do rozliczania deklaracji PIT i wiedzą, że dzięki nim coroczne rozliczanie podatku staje się dużo łatwiejsze. Za pośrednictwem tego typu programów deklarację podatkową można wypełnić w niespełna kilka minut. Po jej wypełnieniu gotowe zeznanie przesłane zostaje do systemu e-deklaracji właściwego US.

Jeśli ktoś korzysta z programu do rozliczania PIT po raz pierwszy, nie ma się czego obawiać. W pierwszych krokach pomoże mu specjalny kreator. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego kto nie chcę się samodzielnie zmagać z wypełnieniem formularza. Bardzo ciekawą funkcją, w którą wyposażony jest program PIT jest możliwość wgrania danych z innego pliku. Wystarczy, że tylko raz skorzystamy z tej aplikacji a podstawowe dane dotyczące osoby podatnika zostaną zapamiętane. W przypadku informacji takich jak miejscowość, kody pocztowe, czy też adresy Urzędów Skarbowych, znajdują się one w plikach systemowych i dostępne są na rozwijanej liście.

Pierwszym krokiem jest uzupełnienie danych, które dotyczą naszych przychodów. W przypadku deklaracji PIT-37, niezbędne jest posiadanie formularza informacyjnego PIT-11, który z kolei otrzymujemy od pracodawcy. Osoba wypełniająca deklaracje nie powinna popełnić błędu w przypadku umieszczenia adekwatnych kwot w rubrykach. Kolejnym etapem jest wpisywanie przychodów z innych źródeł. Jeśli posiadamy takowe, to powinniśmy wybrać pozycję z listy rozwijanej i wpisać odpowiednią kwotę.

Każdy z nas może korzystać z kreatora, który w trakcie uzupełniania dokumentu pilnuje abyśmy nie popełnili żadnego błędu. Program do rozliczania jest bardzo prosty w obsłudze i nie powinniśmy się go obawiać. Wielu z nas składa zeznania podatkowe na ostatnią chwilę, warto jest się jednak zainteresować ile można stracić na przekazaniu PITa po terminie. Postępując w ten sposób narazić się możemy na wykroczenia skarbowe, które mogą zakończyć się karą od 150 zł aż do 30 000 zł. Powinniśmy się postarać o to, aby wszystkie zeznania podatkowe zostały złożone terminowo do 30 kwietnia.

© 2014, monika. All rights reserved.