FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Blaty kuchenne – jaki wybrać?

Chyba najważniejszym elementem mebli kuchennych jest blat. To on zużywa się najszybciej i jest najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych, z którymi mamy do czynienia podczas gotowania. Jeżeli nie będzie odpowiednio trwały, szybko ulegnie zniszczeniu. Przy zakupie musimy więc kierować się nie tylko estetyką, ale również materiałem, z jakiego wykonany jest blat.Do wyboru mamy kilka opcji, spośród których każda ma odmienne właściwości. Są wśród nich blaty laminowane, drewniane, kamienne oraz konglomeratowe. Przyjrzyjmy się każdemu materiałowi z osobna, aby wiedzieć, czego się spodziewać, wybierając akcesoria meblowe takie jak kuchenny blat.

Blaty meblowe laminowane

Jest to najtańszy, a zarazem ciągle najbardziej popularny rodzaj. Blaty kuchenne laminowane zwykle charakteryzują się zaokrąglonymi brzegami. Laminat naklejony jest na płytę wiórową. Tego rodzaju blaty mogą być ozdobione nadrukowanym wzorem bądź mieć dowolny kolor, a nawet wytłoczoną fakturę. Są to jednak najmniej trwałe blaty, które bez odpowiedniego zabezpieczenia ulegną zniszczeniu pod wpływem wody. Należy o nie odpowiednio dbać.

Blaty kuchenne drewniane

Są ekologiczne oraz bardzo eleganckie. To jedne z najładniejszych blatów. Wymagają jednak właściwej konserwacji i odnawiania w trakcie użytkowania. W przeciwnym razie nie będą odporne na wilgoć i inne czynniki. Po dłuższym kontakcie z tłuszczem blat drewniany ulega przebarwieniu. Plamy z oleju należy więc zaraz usuwać. Cena blatu zależy od gatunku drewna, zwykle jest jednak wyższa niż blatu laminowanego.

Blaty kuchenne kamienne

Podstawowe surowce to marmur i granit. Marmur wymaga impregnowania oraz jest mniej odporny na czynniki zewnętrzne, natomiast blaty kuchenne są ogólnie bardzo trwale. Ich wadą jest duża waga – nie możemy zamontować ich w każdych meblach. czasem możemy użyć dodatkowych wzmocnień. Batów kamiennych nie da się montować w fantazyjnych kształtach, pozostają jedynie proste formy. Inną wadą jest wysoka cena.

Blaty kuchenne z konglomeratu

Konglomerat to mieszanka sproszkowanych pigmentów, żywic akrylowych oraz minerałów. Wykonane z niej blaty są bardzo trwałe. Przypominają wyglądem blaty kamienne, ale są lżejsze i pozwalją na kształtowanie luków, wklęsłości czy wypukłości. Są odporne na wysokie temperatury i zarysowania. Nie wymagają dodatkowej konserwacji. Ich cena jest zbliżona do ceny blatów kamiennych.

Najbardziej trwałe są więc blaty kamienne i konglomeratowe. Drewno jest piękne i stylowe, a laminat uniwersalny i  niedrogi. Przy wyborze blatu będziemy musieli wziąć pod uwagę wszystkie czynniki oraz zadecydować, który jest dla nas najważniejszy.

© 2014 – 2015, invisio. All rights reserved.