FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Cyrk przyjechał do miasta!

Cyrk… miejsce, w którym niemal każde dziecko jest szczęśliwe, czy dokładnie ukartowana maszyna zarabiająca pieniądze? Raczej odpowiedź jest prosta. Cyrk, chociaż wykorzystuje naiwność najmłodszych i dostarcza nieskończenie dużą ilość przekazów podprogowych, jest miejscem, w którym nawet dorosły poczuje się znowu dzieckiem.

Cyrk jest widowiskiem rozrywkowym, które uformowało się w Anglii XVIII wieku. Jest to miejsce, które aktualnie najczęściej stanowi olbrzymi namiot otoczony kilkoma lub kilkunastoma przyczepami i atrakcjami. Wśród przyjemności jakie dostarcza nam cyrk możemy odróżniać różnorodnych akrobatów, klaunów, tresowane zwierzęta, a czasem nawet magików. Bardzo często wraz z tym wszystkim dostępne są różne smakołyki, z takich urządzeń jak maszyna do popcornu, waty cukrowej, stoiska z balonikami oraz pamiątkami.

Pierwszy cyrk stworzono i otwarto w Londynie roku 1768, ale już w średniowieczu można zauważyć jego początek. Co prawda wędrowni aktorzy, wówczas nie posiadali maszyny do popcornu ani niespotykanych zwierząt, ale również umieli przyciągnąć licznych widzów. Można więc stwierdzić, że uliczni kuglarze, mimowie oraz komedianci dali początek fundamentom współczesnych cyrków.

Do najistotniejszych detali, które chyba każdemu kojarzą się z cyrkiem, możemy zaliczyć duży, czerwony namiot, cały ekwipunek klaunów, tropikalne zwierzęta i naturalnie liczne przekąski i dmuchane baloniki.

Najczęściej oczekiwanymi momentami podczas przedstawienia, dla większości dzieciaków, są chyba klauni. Ci aktorzy, z pomalowanymi buziami i zbyt dużym obuwiem, zdołają rozbawić do łez. Inni natomiast mogą powiedzieć, że do cyrku przychodzą tylko po to by popatrzeć na niesamowite wyczyny akrobatów wyginających się i robiących niebezpieczne akrobacje wysoko ponad naszymi głowami. Są też tacy, którzy do cyrku chodzą, bądź przychodzili kiedyś, dla smakołyków. W latach XIX i XX w rzadkością była przykładowo maszyna do popcornu lub do waty cukrowej. Niestety, dawniej takimi smakołykami można było zajadać się jedynie podczas festynów lub innych imprez masowych.

Na szczęście, a może na nie szczęście, czasy się zmieniają i wata cukrowa czy popcorn jest szeroko dostępnym produktem. Współcześnie nie trzeba wydawać pieniędzy na występy cyrkowe, aby zjeść smakołyków z maszyny do popcornu. Dzisiaj, jeżeli ktoś wybiera się do cyrku, to tylko po to by podziwiać akrobatów i śmiać się z wygłupów klaunów.

© 2014, emaks. All rights reserved.