FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Elektroniczny dom

W każdym domu obecnie coraz więcej jest urządzeń, które sterują poszczególnymi rzeczami. Sterowanie domem to już nie element filmu fantastycznego ale realia. Programując odpowiednio urządzenie, możemy sobie zagwarantować, że zawsze będziemy mieli ciepło w domu wtedy, gdy w nim przebywamy, w nocy temperatura będzie spadać, podobnie jak wtedy, gdy nikogo nie będzie w domu.
To samo odnosi się do ciepłej wody. Co ważniejsze, w tej chwili możemy zaprogramować systemy w domu, by zapalały światła w domu wieczorem, gdy wyjeżdżamy na weekend lub urlop. To doskonały sposób na ewentualnych złodziei. Gdy w domu wieczorem będą się zapalały światła, będzie sprawiać wrażenie, jakby ktoś w nim był. Wiele osób również w taki sposób programuje wieże czy też telewizory, by wieczorem włączały się o określonych porach, na kilka godzin. Elektroniczny dom wyposażony w instalacje elektryczne, automatykę bram czy odkurzacz centralny, to obecnie coś normalnego, dzięki temu żyje się nam wygodniej i bezpieczniej.
Bezpieczniej również dlatego, że jest w nim coraz częściej wiele systemów, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Nie tylko systemy alarmowe przeciwwłamaniowe ale również czujniki dymu i czadu, zraszacze i oddymiacze, które reagują, gdy w budynku dojdzie do zaprószenia ognia. Wyposażenie domu w takie urządzenia zabezpieczające, sterujące sprawia, że owszem żyje nam się wygodniej ale za to jest spory problem w przypadku awarii prądu. W takich sytuacjach gaśnie piec, nie mamy ciepłej wody, wszelkie czujniki również przestają działać. Wciąż mało osób inwestuje w generatory prądu, głównie dlatego, że przedłużające się awarie sieci do niedawna nie były w naszym kraju problemem. Sytuacja się zmieniła w ostatnich latach, gdy wyraźnie zwiększyła się siła wiatrów przechodzących nad naszym krajem. Coraz częściej dochodzi do zrywania linii energetycznych, przez co prądu w domu może nie być nawet kilka dni.

© 2017 – 2019, cubus. All rights reserved.