FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Czym charakteryzują się lokaty krótkoterminowe?

W dzisiejszych czasach warto oszczędzać, a nawet należy. Nigdy nie wiadomo co przyniesie jutro, czy dalej będziemy mieć prace, nie spotka nas żadna choroba lub tragedia rodzinna. Jak to mówią, człowiek przezorny zawsze ubezpieczony. Aktualnie bardzo modne stało się zakładanie lokat bankowych, które pozwalają na bezpieczne odkładanie pieniędzy.

Gdy posiadamy lokatę bankową czujemy się pewnie i komfortowo wiedząc, że w banku znajdują się pieniądze, które pozwolą przetrwać trudny okres lub spełnić nasze marzenia. Obecnie jest możliwość wyboru spośród ogromnej ilości lokat, ponieważ banki prześcigają się w coraz to nowych ofertach. Każdy z nich proponuje inne oprocentowanie, długość trwania lokaty, minimalna kwotę wpłaconą na depozyt.

Konieczne więc jest poważne przemyślenie wyboru lokaty, czego oczekujemy od niej oraz jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć? Lokata krótkoterminowa jest zakładana na okres nie więcej niż 12 miesięcy. Najkrótsza może trwać od wieczora jednego dnia do rana dnia następnego. Występują również lokaty jednodniowe, codzienne i z codzienna kapitalizacją. Są one bardzo popularne, ponieważ występuje możliwość obejścia podatku dochodowego od zysków kapitałowych.

Przy wyborze lokaty krótkoterminowej należy spojrzeć na ranking lokat i porównać ze sobą kilka ofert. Szczególną uwagę powinno przywiązać się do oprocentowania, wysokości opłat związanych z jej założeniem, a co najważniejsze częstotliwości kapitalizacji lokaty. Należy również dowiedzieć się o konsekwencjach wcześniejszego zerwania umowy zawartej z danym bankiem. Przeważnie przedwczesne zerwanie umowy powoduje utratę uzyskanych odsetek lub naliczenie kary pieniężnej. Przy lokatach krótkoterminowych lepiej zakładać je na okres 1 miesiąca, a następnie odnawiać przez 12 miesięcy. Na pewno przyniesie to większe zyski niż lokata na 12 miesięcy, co również wiąże się z zamrożeniem środków na cały rok.

Krótki termin lokaty gwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa, jeśli nasza sytuacja finansowa jest nie pewna. Dzięki szybkiemu zwrotowi zainwestowanych środków możemy przeciwstawić się aktualnym problemom, albo włożyć je na inną bardziej atrakcyjną lokatę.

Lokata krótkoterminowa przede wszystkim pozwala na swobodę obracania naszymi pieniędzmi w sposób najbardziej nam odpowiedni, nie ogranicza i nie pozbawia nas dostępu do nich na długi okres czasu. Warto również pamiętać o wszelkich haczykach napisanych drobnym druczkiem w umowie lokaty. Często zdarza się, że banki proponują bardzo wysokie oprocentowanie, a tak naprawdę może ono obowiązywać tylko kilka dni, a potem gwałtownie spaść, albo warunki tej lokaty są po prostu nie do spełnienia przez zwykłego, szarego człowieka. Warto też dodać, że lokaty krótkoterminowe są mniej opłacalne dla banków niż długoterminowe, dlatego też ich oprocentowanie jest niższe. Koniecznie też trzeba się zastanowić nad naszą obecną sytuacją finansową, przeanalizować wszystkie „za i przeciw” i dopiero wtedy zdecydować, czy możemy pozwolić sobie na długie zamrożenie danej kwoty, czy też sytuacja nie jest na tyle stabilna i należy wybrać lokatę na krótki okres czasu.

© 2012, abtarasew. All rights reserved.