FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Kredyt dla firm-kredyt hipoteczny pko bp

Co podwyższa koszty w zobowiązaniu hipotecznym

W większości banków ubezpieczenie pomostowe ma oblicze powiększonej marży. Stawki różnią się w zależności od banku. Maksymalny stan to 2 pkt. %. Niektóre instytucje finansowe mają różną wielkość stawki dla rynku pierwotnego i wtórnego. Przykładowo, w mBanku dodatkowa marża dla rynku pierwotnego wynosi jeden proc., a dla wtórnego 1,5.
Niektóre instytucje finansowe w zastępstwie podnoszenia stawki naliczają pojedynczą opłatę, w wysokości stanowiącej pewien odsetek kwoty pożyczki. Ubezpieczenie pomostowe powiększa koszt w początkowym czasie spłaty zobowiązania. Zazwyczaj jest to moment, gdy skupiają się koszty związane z zakupem lokalu czy jego wykończenie, więc każde dodatkowe kilkaset złotych może być znacznym obciążeniem rodzinnego budżetu. Kłopot dotyczy w szczególności tych miast, gdzie na zapis hipoteki należy wyczekiwać długo.

Pierwszym bankiem, jaki wycofał się z ubezpieczenia pomostowego jest Pekao Bank Hipoteczny. Do tej pory do momentu powstania hipoteki wznosił stawkę o 1 punkt procentowy.

Dzięki temu da się uprościć obsługę petentów i zminimalizować koszty. Jeśli jednakże konsument nie wręczy bankowi odpisu z księgi wieczystej w zaplanowanym w umowie okresie, zapłaci 500 zł.

Zwiększona marża zostanie natomiast w przypadku pożyczek na budowę domu. Instytucja finansowa nie daje zobowiązań na zakup lokali w budowie.

© 2011, pejdel13. All rights reserved.