FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Chodowla ryb akwariowych

Coraz więcej osób docenia zalety posiadania w domu nawet małego akwarium. Pływające rybki jakoś niezwykle wpływają na nasze nerwy, uspakajają. Ważne są również zalety dekoracyjne. Dobrze wyposażone akwarium to niezwykła ozdoba każdego wnętrza, szczególnie, gdy kupimy kolorowe, ciekawe rybki. Coraz popularniejsze są akwaria morskie, głównie dlatego, że większość ryb jest zdecydowanie większa niż rybki ozdobne słodkowodne a dodatkowo maja zdecydowanie ciekawsze barwy.
Trudniejsze jednak jest w utrzymaniu a przede wszystkim zdecydowanie droższe. Hodowla ryb morskich jest bardziej skomplikowana, trzeba rybkom odtworzyć w akwarium podobne warunki jakie mają w naturalnych warunkach. Dlatego rybki, które żyją na rafach koralowych, potrzebują by w akwarium znalazło się przynajmniej coś co wygląda jak rafy a dodatkowo wymagają dobrego oświetlenia przez kilka godzin dziennie. Popularne są również ryby jaskiniowe, które również wymagają specyficznych warunków, przede wszystkim potrzeba im dużej ilości wnęk, nie wskazane jest sadzenie roślin, znacznie ważniejsze jest to by światło docierało do nich przytłumione.
W tym przypadku dobrze sprawdzają się jedynie rośliny, które unoszą się na wodzie i tłumią światło z pokrywy akwarium. Dobrze, gdy rośliny w takich akwariach powierzchnie pokrywają grubą warstwą.  Przy rybach, które żyją blisko powierzchni lepiej jako roślinność sprawdzą się mchy porastające ozdoby lub rośliny typu Pelia, wątrobowce. Tafla wody lepiej, żeby w takim akwarium pozostała czysta, tak jak to jest w naturalnych warunkach. Nie wolno zapominać o tym by woda była odpowiednio efektywnie filtrowana a także by była napowietrzana. Ryby bez pożywienia wytrzymają nawet tydzień lub dłużej ale w nienapowietrzanej wodzie raczej długo nie pożyją.

© 2012 – 2015, vezyr. All rights reserved.