FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Czy możesz zarazić się ospą od dziecka?

ospaJeśli jesteś rodzicem kilkorga dzieci – wiesz, że choroby w takiej rodzinie przeważnie są jak sztafeta. Zwłaszcza jeśli mówimy o tak bardzo zaraźliwej chorobie, jaką jest ospa wietrzna. Zwykle chorobę do domu przynosi jedno z dzieci, następnie zarażane są pozostałe. Najgorzej jeśli podczas takiej „sztafety” również i my zarazimy się chorobą od dzieci. Biorąc pod uwagę, jak męcząca dla dzieci bywa ta choroba – raczej nie możemy sobie wtedy pozwolić na spokojne wyleżenie własnej choroby. Czy zatem dziecko może zarazić Cię chorobą, a jeśli tak – jak tego uniknąć?

Ospa u dorosłych ma bardzo nieprzyjemny przebieg. Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań po tej chorobie. Nie są to najlepsze okoliczności, by zaopiekować się chorą gromadką dzieci (chociaż sytuacja nie staje się łatwiejsza nawet w przypadku jednego dziecka).

Masz pewność, że nie zarazisz się ospą wietrzną od dzieci tylko w jednym przypadku – jeśli już wcześniej chorowałaś/łeś na ospę wietrzną. Tylko przebycie tej choroby gwarantuje nam w pełni, że jesteśmy już na tego wirusa uodpornieni. W innym przypadku możesz spróbować szczepień ochronnych. Będą one skuteczne, jeśli szczepionkę przyjmiesz do 72 godzin po zarażeniu się. Pamiętaj jednak, że chory zaraża jeszcze przed tym, zanim pojawią się u niego pierwsze objawy – weź zatem na to poprawkę.

Nawet jeśli już przechodziłaś/łeś ospę wietrzną – staraj się zachować ostrożność. Zwłaszcza zadbaj o swój system odpornościowy. Przebyta ospa wietrzna oznacza, że w naszym organizmie jest uśpiony jej wirus. Nie zachorujemy ponownie na ospę wietrzną, ale jest szansa, ze kontakt z chorym dzieckiem uaktywni wirusa, czego skutkiem będzie półpasiec.

© 2013, marlena. All rights reserved.