FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Pożyczka na zakup luksusowego apartamentu za granicą

Spadek cen na rynku nieruchomości powoduje coraz większe zainteresowanie osób mających wystarczające oszczędności lokowaniem ich w mieszkania lub domy. Eksperci ekonomiczni podkreślają, bowiem, iż sytuacja ta jest jedynie przejściowa, zaś z upływem czasu tego typu inwestycje będą przynosiły zadowalające zyski. Najbardziej opłacalne prawdopodobnie okażą się inwestycje w luksusowe apartamenty, które w ostatnich kilku latach znacznie straciły na wartości.

Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości położonych w krajach objętych największym kryzysem gospodarczym, takich jak Hiszpania, Bułgaria czy Grecja. Obecnie komfortowy apartament nad Morzem Czarnym można, bowiem nabyć już za około 1000 euro za metr kwadratowy. Często także banki sprzedają z ogromnym, bo nawet 60 procentowym rabatem nieruchomości odebrane zadłużonym developerom. Chętnych do inwestycji w apartamenty nie brakuje. Coraz większą grupę wśród nich stanowią Polacy. Jest to, bowiem nie tylko doskonała lokata kapitału, ale także źródło stałego, bezpiecznego dochodu, jaki może płynąć z ich wynajmu.

Nie trzeba, zatem martwić się szczególnie o koszty utrzymania nieruchomości, o ile położona jest ona w atrakcyjnym turystycznie regionie. Oczywiście odrębną grupę stanowią apartamenty znajdujące się w dużych ośrodkach miejskich i centrach biznesowych, takich jak Londyn, Berlin czy Praga. One również przynoszą zrównoważone, stabilne zyski. Jednak ich wartość w ostatnim czasie nie spadła nad wyraz znacząco. Należy przy tym podkreślić, iż kupno apartamentu położonego za granicą może mieć miejsce jedynie za zgromadzone oszczędności i inne środki własne. Banki nie udzielają, bowiem kredytów na nabycie tego typu nieruchomości.

Te zaś, które oferowały wcześniej pożyczki na taki cel, wycofały je ze swojej oferty. Wyjątek stanowi wyłącznie pożyczka hipoteczna, której zabezpieczeniem jest nieruchomość znajdująca się na terenie Polski. I w tym przypadku jednak można uzyskać maksymalnie 50-60 procent wartości apartamentu. Pozostałą zaś część musi wyłożyć sam zainteresowany. Mimo to chętnych wśród rodaków nie brakuje. W dobie kryzysu, bowiem warto lokować oszczędności w pewne przedsięwzięcia. Do takich natomiast jak podkreślają eksperci z pewnością należy inwestycja w luksusowe nieruchomości.

© 2013, apgreff. All rights reserved.