FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Współczesne domy

Lubimy mieszkać wygodnie, w ładnych miejscach ale przede wszystkim wszyscy dążymy do tego, żeby mieszkać samodzielnie. Nikt nie lubi być zbyt długo uzależniony od teściów czy rodziców. Obecna architektura odbiega od dawnych wzorców, gdy budowało się domy wielorodzinne. Wtedy pod jednym dachem mieszkało kilka pokoleń, dziadkowie, rodzice a później dzieci sprowadzały pod ten dach swoich małżonków.
Jednak takie warunki mieszkaniowe sprawdzały się w innych czasach, gdy więzy rodzinne były trwalsze, a dzieci nie dążyły tak szybko do samodzielności. Nie trzeba nikomu wyjaśniać dlaczego obecnie ten wzorzec rodziny i mieszkania pod jednym dachem by się nie sprawdził. Obecnie domy budujemy typowo jednorodzinne. Prym wiodą budynki parterowe z mieszkalnym poddaszem o metrażu nie przekraczającym 100m2. Przestrzeń taka wystarcza dla rodziny mniej więcej czteroosobowej. Zdecydowanie zmieniło się nasze planowanie przyszłości, obecnie dom ma wystarczyć jedynie dla jednej rodziny, czyli rodziców i dzieci, które w przyszłości się wyprowadzą. Teraz nie przewiduje się możliwości rozbudowy domu, na potrzeby rodziny założonej przez dorosłe już dziecko. Teraz rodzice chcą kiedyś w przyszłości mieć dom jedynie dla siebie i robić to, czego nie mogli robić wcześniej. Zmieniają się również trendy w samych wykończeniach wnętrz. Projektuje się je w bardziej przemyślany sposób, bardziej nowocześnie. domy i mieszkania
Zdecydowanie bardziej zależy nam na dużej ilości tak zwanych otwartych przestrzeni, lepszym wykorzystaniu światła naturalnego. Wykończenia wnętrz to obecnie prawdziwa sztuka. Obecnie dom dzielimy na dwie części, dzienną i nocną. Część dzienna ma bardziej otwarty charakter ponieważ w tej przestrzeni przyjmujemy gości, tu odpoczywamy po pracy na przykład oglądają telewizję czy czytając. Część nocna ma bardziej zamknięty charakter, w tej części znajdują się nasze sypialnie, do tej części niechętnie wpuszczamy osoby z zewnątrz. Zazwyczaj pokoje gościnne należą do części dziennej.

© 2016 – 2019, proad1. All rights reserved.