FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Ford Mustang – historia ikony popkultury

American dream czyli sportowy Ford Mustang do dzisiaj budzi zachwyt fanów motoryzacji. Stal się ikoną kultury popularnej XX wieku. Pojawia się w wielu filmach, teledyskach oraz książkach. Cofnijmy się na moment do lat sześćdziesiątych, aby poznać historię tego kultowego samochodu.

W połowie lat 60 dwudziestego wieku w Ameryce pierwsze pokolenie ludzi urodzonych po drugiej wojnie światowej, zwane baby-boomers, wchodziło w dorosłość. Młodzi Amerykanie marzyli o sportowym samochodzie, na który mogliby sobie pozwolić lub który mogliby dostać od rodziców aby zadawać szyku i wozić swoje wybranki do kin samochodowych. Jedynym produkowanym ówcześnie samochodem sportowym w Stanach był Chevrolet Corvette, który jednak odstraszał potencjalnego nabywcę wysoką ceną.

Po amerykańskich drogach jeździł wtedy Ford Thunderbird produkowany od 1955 roku. Był to samochód luksusowy, ale za mało dynamiczny i niewystarczająco szybki dla młodzieży, wśród której zaczynały królować sportowe modele sprowadzane w Wielkiej Brytanii. Ford postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom i stworzyć własny samochód sportowy. Tak w 1964 roku powstał Mustang, który miał być uosobieniem wolności, dzikości i nieskrępowania. Używane Fordy Thundrebird poszły w odstawkę, a na amerykańskich szosach zaczął królować sportowy styl.

Mustang jest samochodem typu pony car wyróżniającym się kompaktowym nadwoziem o charakterystycznej sportowej stylistyce i dość mocnym silnikiem. Jako pierwsze z linii Forda zjechały białe Mustangi typu kabriolet z czarnymi elementami wystroju. Pierwszy egzemplarz zaprezentowano 17 kwietnia w nowym Jorku, a transmisja premiery została wyemitowana przez trzy amerykańskie stacje telewizyjne. Od tej pory każda kolejna edycja Mustanga wzbudza entuzjazm, a ponadczasowy model zyskuje sobie nowych fanów. Styl, klimat i jakość stanowią wabiki dla koneserów motoryzacji i sprawiają, że jest to samochód kultowy, który nieprędko pójdzie w zapomnienie.

© 2014 – 2015, invisio. All rights reserved.