FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Meble biurowe – jak wyposażyć przestrzeń do pracy?

Każda osoba zatrudniająca pracowników powinna mieć świadomość, iż umeblowanie biura i urządzenie przestrzeni do pracy podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Za omijanie przepisów można zapłacić niemałą karę. Komfort pracowników ma także wpływ na jakość ich pracy i wydajność. Jakie więc powinny być odpowiednie meble biurowe? W jaki sposób urządzić przestrzeń do pracy?

Najważniejsze, podstawowe meble to krzesło i biurko. Zależy od nich odpowiednia postawa przy komputerze, która jest bardzo ważna. Zapewnia ochronę kręgosłupa, ma tez pewien wpływ na ochronę oczu. Zapobiega nadmiernemu zmęczeniu oraz powstawaniu zwyrodnień i chorób zawodowych. Krzesło ma być tak dopasowane do biurka, aby dało się je pod nie wsunąć. Powinno mieć regulację wysokości, a także nachylenia oparcia. Samo oparcie musi lekko uginać się pod ciężarem ciała, poddając się ruchom siedzącego. Ma być możliwość odchylania się na nim do tyłu. Dodatkowo ważne, aby było wyposażone w podłokietniki. Meble metalowe są odpowiednie pod warunkiem, że krzesło ma miękkie siedzenie i oparcie. Zauważmy, że w razie kontroli BHP może zostać skontrolowane, czy meble biurowe spełniają te wymogi i czy są odpowiednie do pracy przy komputerze.

Biurko nie powinno być ustawione tyłem do okna w taki sposób, że pracownik siedząc, będzie je miał za plecami. Światło dzienne ma padać z przodu bądź z boków. Sztuczne światło także ma mieć źródło w odpowiednim miejscu. Lampka biurkowa musi zawsze znajdować się po lewej stronie. Są to najbardziej podstawowe wymogi, z których nie każdy zdaje sobie jednak sprawę. Zdarza się tez, że są one lekceważone. Stosowane są nieodpowiednie meble biurowe, co odbywa się kosztem zdrowia i wygody pracowników oraz kosztem jakości ich pracy. Jeżeli zaś ten argument nie jest wystarczający, pamiętajmy o wymogach narzucanych przepisami prawa.

© 2014 – 2015, invisio. All rights reserved.