FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

O co zapytać fotografa ślubnego podczas spotkania?

Często zdarza się podczas organizowania ślubu, że dla przyszłej panny młodej to, kim będzie jej fotograf ślubny i jakie zdjęcia wykona, jest jedną z najważniejszych kwestii, jakimi należy się zająć, zanim całe przyjęcie zostanie dopięte na ostatni guzik. Znalezienie odpowiedniego fotografa na ślub nieczęsto jest zajęcie czasochłonnym. Panny młode przeglądają dziesiątki internetowych portfolio fotografów ze swojego regionu i umawiają się na spotkania, aby poznać szczegóły. Warto wymienić kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas spotkania fotografem.

Co warto wiedzieć o fotografie ślubnym?

Umawiając się na spotkanie z fotografem, warto odrobinę się przygotować i zastanowić nad tym co chcielibyśmy wiedzieć, by potem nie wykonywać kilkunastu telefonów w celu ustalenia szczegółów. Odnośnie informacji o samym fotografie, warto poprosić, aby opowiedział o swoim sposobie pracy i metodach współpracy z młoda para w dniu ślubu. Można spytać o sprzęt, czy doświadczenie, jeśli nas to ciekawi, a uczciwy fotograf ślubny nie powinien unikać odpowiedzi. Nie należy jednak do końca sugerować się tym ile lat fotograf działa na rynku oraz czy posiada obiektywy z najwyższej półki. Warto także poprosić o pokazanie jednego całego reportażu ślubnego, zwłaszcza wtedy, gdy nie widzieliśmy wcześniej bloga danego fotografa ślubnego.

Pytania do fotografa ślubnego

Prosta zasada mówi, że lepiej wszystkiego dowiedzieć się od razu, aby później uniknąć ewentualnych nieporozumień. Warto zatem zadać kilka pytań dotyczących kwestii, które mogą nie wydawać się oczywiste. Przykładami może być to, kto wybiera zdjęcia do albumów, czy to o której godzinie fotograf rozpoczyna pracę.

Kwestie formalne – umowa z fotografem ślubnym

Pamiętajmy, że nie ma konieczności podpisywania umowy na pierwszym spotkaniu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy fotograf ślubny, którego mamy przed sobą, to odpowiedni wybór. Nie należy jednak zwlekać z decyzją i jeżeli jesteśmy pewni wyboru, zrobić to od razu. Wielu fotografów ma bowiem, tak wielu chętnych klientów, że nie prowadzi rezerwacji terminów i podpisuje umowy na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Umowa przedstawiona przez fotografa powinna być czytelna, uczciwa i możliwe krótka, przecież nie podpisujemy umowy fuzji dwóch kancelarii prawniczych z Manhattanu! Warto przeczytać każdy punkt umowy i wyjaśnić wszystkie niejasne kwestie z fotografem. Dojazd, współpraca z kamerzystą, termin w którym zostanie umówiona sesja ślubna oraz czas oczekiwania na gotowe zdjęcia ślubne, to przykład kwestii, które warto omówić.

© 2014, marcinsyska. All rights reserved.