FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Zamość – renesansowa perła

Zamość – renesansowa perła

Zamość to miasto ufundowane przez kanclerza Jana Zamoyskiego. Znajdowało się ono na ważnym szlaku handlowym, który łączył Europę z Morzem Czarnym. Zamość nie powstał przypadkowo, lecz w oparciu o plany włoskiego architekta Bernando Morando. Nawiązał on do koncepcji miast niezwykle harmonijnych, budowanych na niemal matematycznym planie. Część miasta, która zachowała się najlepiej, to starówka. Cechują ją uporządkowany układ ulic, które są otoczone fortyfikacjami oraz trzema rynkami. Zamość był w przeszłości miejscem, w którym mieszały się różnorodne kultury – wszystko przez to, że miejscowość ta była ważnym punktem handlowym. Dzięki mocnym fortyfikacjom Zamość oparł się potopowi szwedzkiemu.

Kolegiata św. Tomasza

Jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. Posiada wspaniałe wnętrze w stylu renesansowym. W skarbcu znajdują się ornaty i sprzęty kościelna pochodzące również z tego okresu. Biblioteka kolegiaty również skrywa wspaniałe skarby – choćby takie, jak starodruki z XV wieku.

Dawna synagoga

Znajdująca się przy ulicy Zamenhofa dawna synagoga w Zamościu, to obiekt późnorenesansowy, najlepiej zachowana żydowska świątynia, która została wybudowana właśnie w tym stylu. Synagoga do tej pory posiada kamienne, renesansowy portal oraz szafę ołtarzową, która służyła do przechowywania Tory. Na tej samej ulicy znajduje się również mykwa, czyli łaźnia żydowska, która wybudowana została w XVIII wieku.

Ratusz i Rynek Wielki

Ratusz w Zamościu został co prawda wybudowany po części w stylu barokowym, jednak jego charakterystyczna konstrukcja (strzelista wieża, wachlarzowe schody) sprawia, że stanowi on wizytówkę miasta. Podobnie jak Rynek Wielki, czyli plac o wymiarach sto na sto metrów. Plac ten ma bardzo reprezentacyjny charakter i z każdej strony otaczają go kamienice, które niegdyś zamieszkiwali bardziej znamienici mieszkanie – bogaci kupcy, profesorowie, dworzanie.

Dlatego jeżeli planujecie Państwo spędzenie urlopu w Polsce, szczególnie we wschodniej części naszego kraju, koniecznie odwiedźcie Zamość.

© 2017, admin. All rights reserved.