FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Otwieranie własnego studia fotograficznego

studio fotograficzne

Uważasz, że nadszedł ten czas, i że masz już na tyle doświadczenia, aby w końcu otworzyć swoje studio fotograficzne? Jeśli podjąłeś decyzję, to teraz musisz zająć się wszystkimi potrzebnymi formalnościami, które są związane z prowadzeniem takowej działalności. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać.

Własne studio fotograficzne – pierwsze kroki

Od czego musisz zacząć? Naturalnie będziesz musiał udać się do urzędu miasta, gdzie załatwisz wszystkie potrzebne formalności związane z otworzeniem własnej działalności. To konieczne do tego, żeby twoje studio fotograficzne mogło działaś w pełni legalnie i bezproblemowo świadczyć usługi kolejnym klientom.  Następnie będziesz musiał wybrać odpowiednie lokum, które zaadoptujesz na studio fotograficzne. Wszystko zależy od miejsca Twojego zamieszkania. Większe miasta zapewniają dużą ilość zleceń, ale również cechują się większą kwotą wynajmu. Weźmy pod uwagę na przykład Wrocław. Owe miasto oferuje bardzo wiele ciekawych powierzchni do wynajęcia, gdzie będziesz mógł otworzyć swoje studio fotograficzne i tam właśnie przyjmować klientów. Ceny są różne, wiele będzie tutaj zależało od lokalizacji danego miejsca.  Niemniej jednak jeśli zależy ci na atrakcyjnym położeniu, to musisz być także przygotowany na wyższe koszty jeśli chodzi o wynajem. Musisz się zastanowić, jakie usługi fotograficzne zamierzasz oferować. Jeżeli chcesz zajmować się sesjami zdjęciowymi, fotografią ślubną czy reportażową to nie ma sensu wybierać lokum w centrum. Natomiast jeżeli chcesz oferować również standardowe usługi fotograficzne, takie jak zdjęcia do dokumentów, wywoływanie fotografii to lokalizacja ma już tutaj większe znaczenie. W dalszej kolejności musisz wybrać odpowiedni sprzęt do studnia oraz wyposażyć go w odpowiednie rekwizyty.

Sprzęt oraz rekwizyty do studia fotograficznego

Profesjonalny sprzęt do studia to niestety duży wydatek. Jednak nie musisz kupować wszystkiego naraz. Na początek koniecznie musisz zadbać o dobre oświetlenie w studiu oraz zakupić odpowiednie modyfikatory światła. Dzięki nim będziesz mógł osiągać różne ciekawe efekty, w zależności od tego jak ustawisz światło. Co powinieneś kupić? Niezbędnik każdego studia to parasolki dyfuzyjne, softbox oraz czasze. Co do rekwizytów…im więcej tym większe masz możliwości. Dobrze abyś posiadał kilka teł, kanapy, stół, krzesła itp. Pozwoli Ci to stworzyć różne scenerie. Zapewne będziesz współpracował z wizażystkami i fryzjerkami, zatem dobrze by  było abyś przeznaczył również dla nich jakiś kącik.

Jak wypromować się?

Ważna sprawa to także zadbanie o jak najlepszą reklamę, ponieważ tylko wtedy będziesz mógł zostać dostrzeżony przez kolejne potencjalnie zainteresowane osoby, które będą poszukiwały fotografa. Prawda jest taka, że w tym biznesie trzeba być widocznym w Internecie. Słyszałeś wcześniej o pozycjonowaniu stron w Internecie? Jeżeli nie, to koniecznie musisz zgłębić temat. Wysokie pozycje w wyszukiwarkach na frazy związane z fotografią, zapewnią Ci rzesze klientów. Pozycjonowanie stron to temat rzeka, a sama ta czynność do najłatwiejszych nienależny. Co w takim razie zrobić? Możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Problem z głowy….ale wiąże się to z pewnymi kosztami. Porównaj oferty kilku firm, a przede wszystkim sprawdź opinie! Natomiast jeżeli zdecydujesz się samodzielnie pozycjonować w wyszukiwarkach, koniecznie musisz należycie się do tego przygotować. Nieumiejętne działania mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Na początek zadbaj o dobrą stronę internetową. Dobrą, mam na myśli, przyjazną dla klienta oraz wyszukiwarki. Optymalizacja strony to bardzo ważny element w pozycjonowaniu. Właściwie zbudowania strona internetowa, między innymi pod kątem słów kluczowych, ułatwi dalsze działania. Co to są słowa kluczowe i jak je dobrać? Są to frazy, po których klienci wyszukują informacji na temat usługi. W Twoim przypadku będą to wyrażenia związane z fotografią, czyli wszelkie odmiany tego słowa, jak również studio fotograficzne, usługi fotograficzne itd. Nie zapomnij także o przyjaznych linkach. To także element optymalizacji witryny. Prawidłowa konstrukcja linka wygląda następująco: http://www.goodchoice.com.pl/uslugi-fotograficzne/. Reklama w Internecie to nie tylko pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Portale społecznościowe oraz ogłoszeniowe mogą okazać się źródłem klientów.

Pamiętaj również o ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności w fotografii. Ścieżek i możliwości dalszego rozwoju masz naprawdę sporo, reszta będzie zależała tylko od ciebie. Wszystko jest jednak jak najbardziej do osiągnięcia przez każdego, kto rzeczywiście pracuje z pasją i widzi w tym coś więcej niż tylko i wyłącznie zarabianie pieniędzy.

© 2014, goodchoice. All rights reserved.