FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Spawanie – jak bezpiecznie spawać

Gałąź gospodarcza – spawalnictwo jest bardzo groźnym fachem, a spawacz musi bardzo często narażać swoje zdrowie i życie, aby zrealizować zadania. Z jakimi zagrożeniami musi mierzyć się spawacz podczas swojej pracy?


Niemal każdy przyzna rację, że głównym zagrożeniem dla spawacza są liczne poparzenia. Spawacz ciągle przebywa w zasięgu rozgrzanych tworzyw spawanych oraz tak samo ciepłym sprzętem. Bardzo często podczas tego procesu wydzielają się liczne odpryski i krople stopionego metalu, które nie tylko tworzą niebezpieczeństwo spawaczowi ale również ludziom oraz obiektom znajdującym się w pobliżu. Ze względu na odpryski w czasie pracy istnieje wysokie ryzyko powstania pożaru. Nieodpowiedzialne spawanie w miejscach nieodpowiednich albo gdzie panuje przeciąg może przyczynić się do rozprzestrzeniania się iskier i tym samym zapoczątkować ogień.

Dodatkowo właściwie każdy spawacz, niezależnie z jakiego urządzenia by nie korzystał, narażony jest na promieniowanie cieplne oraz ultrafioletowe, produkowane przez łuk elektryczny. Ma to fundamentalny wpływ na powstanie chorób skóry, zniszczenie oczu oraz dróg oddechowych spawacza. Bardzo często w procesach chemicznych podczas spawania uwalniane są gazy i pyły. Po dostaniu się ich do oczu lub płuc spawacza mogą doprowadzić do zapoczątkowania wielu chorób, pogorszenia się wzroku, a nawet śmierci.

Istnieje jeszcze niezwykle dużo zagrożeń, z którymi powinien uporać się spawacz. Proces spawania jest ogólnie głośny dlatego może także wpłynąć na słuch operatora spawarek. Niezależnie od zagrożenia, obowiązkiem spawacza jest używanie w pełni funkcjonalnej spawarki, nie zapominając o kombinezonach i kaskach ochronnych.

© 2014, emaks. All rights reserved.