FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Lokata bankowa czy fundusz inwestycyjny – co wybrać?

LokatyDecydując się na zainwestowanie oszczędności, mamy zwykle na celu ich pomnożenie. W dzisiejszych czasach nie jest to zbyt kłopotliwe, ponieważ banki oferują nam bardzo wiele różnego typu instrumentów, które pozwalają odnieść mniejsze lub większe zyski.

Do tych najbardziej bezpiecznych należą oczywiście znane nam wszystkim lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy też bardziej ryzykowne lokaty strukturyzowane oraz fundusze inwestycyjne, które relatywnie często cechują się dość wysoką stopą zwrotu z inwestycji. Ciągle najpopularniejsze są lokaty bankowe, jednak na znaczeniu zyskują także fundusze inwestycyjne. Który z tych dwóch instrumentów jest lepszy? W zasadzie nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oba rozwiązania mają bardzo wiele zalet.

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę stopę zwrotu z inwestycji. Jeśli przeanalizujemy dokładnie jakiś ranking lokat bankowych, na pewno zauważymy, że cechują się one stosunkowo niskim oprocentowaniem. Ciągle jeszcze znajdziemy lokaty o oprocentowaniu wynoszącym mniej niż 4%, co prawda regułą jest mniej więcej 5%, jednak ciągle nie jest to zbyt wiele. Na tym tle fundusze inwestycyjne wypadają o wiele lepiej, ich stopa zwrotu wynosi znacznie więcej. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że lokata to instrument dla osób, które chcą oszczędzać, natomiast fundusze inwestycyjne wybierane są przez tych, którzy swój kapitał chcieliby pomnażać.

Kolejną kwestią, która na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę, są koszty lokat i funduszy inwestycyjnych. Wszystkie, nie tylko najlepsze lokaty, możemy bez problemy założyć za darmo. Czasami jedynie może się zdarzyć, że za jej zerwanie przed ustalonym wcześniej terminem, będziemy musieli dokonać jakiejś opłaty. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy chodzi o fundusze inwestycyjne. W tym przypadku musimy się zazwyczaj liczyć z pewnymi opłatami manipulacyjnymi, które to wiążą się z faktem zakupu jednostek uczestnictwa w danym funduszu.

Pamiętajmy, że w przypadku lokaty bankowej sytuacja wygląda tak, że lokujemy kapitał na jakiś z góry określony czas. Znamy też dokładnie oprocentowanie lokat, a co za tym idzie, możemy łatwo wyliczyć spodziewane zyski. Jest to idealna inwestycja dla osób ostrożnych.

Jeśli jednak nie boimy się ryzyka, może warto pomyśleć o funduszu inwestycyjnym. Wystąpić z funduszu możemy w zasadzie w dowolnym momencie, jednak trzeba pamiętać, że prawdziwe zyski są możliwe tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na dłuższy czas inwestycji. Czasami jest to kilka lat, czasami nawet kilkanaście.

© 2012, abtarasew. All rights reserved.