FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Na czym polega systematyczne oszczędzanie?

LokatySystematyczne oszczędzanie nawet niewielkich kwot i budowanie z nich kapitału, który daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej jest bardzo ważne dla dobrego samopoczucia każdego człowieka. Świadomość, że posiada on odłożone pieniądze na realizację własnych marzeń czy też na wypadek niespodziewanych wydatków daje ludziom poczucie siły i niezależności. Oszczędzanie warto rozpocząć nawet posiadając zaledwie kilkaset złotych nadwyżki finansowej. Standardowo lokaty bankowe posiadają określoną minimalną kwotę na około 500 zł. Są to więc pieniądze, które niemal każdy człowiek może realnie odłożyć i rozpocząć od nich budowanie własnych oszczędności. Obecnie na rynku produktów bankowych znajduje się w ofercie kilka rodzajów lokat oraz rachunków oszczędnościowych. Dzięki temu każdy klient banku może znaleźć lokaty bankowe, które będą dla niego najbardziej odpowiednie. Standardowo wybieramy lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem, w których kapitalizacja odsetek następuje po upływie czasu trwania umowy. Z reguły klienci decydują się na lokaty odnawialne, czyli takie, gdzie bank automatycznie odnawia lokatę na kolejny okres rozliczeniowy. Klient zakładając taką lokatę może podjąć decyzję o tym, że odsetki mają zostać dopisane do kapitału czy też przelane na bieżący rachunek rozliczeniowy. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zgromadzone na lokacie pieniądze są objęte ochroną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu nawet w przypadku ogłoszenia przez bank bankructwa, klient ma pewność, że odzyska wpłacony kapitał.

Tradycyjne lokaty bankowe zazwyczaj są zakładane na trzy, sześć, dziewięć lub dwanaście miesięcy. Jednakże, aby zachęcić klientów do takiego sposobu oszczędzania najlepsze lokaty posiadają przynajmniej dwa cykle kapitalizacji odsetek. Dzięki temu klient może liczyć na większy zysk, ponieważ w drugim cyklu kapitał jest powiększony o dopisane odsetki, zatem kolejne odsetki będą naliczane od większego kapitału, a tym samym ich suma też będzie wyższa.

Czasami jednak warto jest skorzystać z alternatywnych metod oszczędzania, które również objęte są ochroną kapitału. Dzieje się tak, ponieważ porównanie tradycyjnych lokat do rachunków oszczędnościowych czy też nabywania przy lokacie strukturalnej jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych często sprawia, że ich atrakcyjność znacznie maleje. Znaczna cześć ludzi jest skłonna ponieść zwiększone ryzyko inwestycyjne w nadziei na większe zyski lub też woli osiągać mniejsze zyski, a mieć możliwość nieograniczonego dostępu do własnych oszczędności bez obawy utraty odsetek. Niemniej jednak ważne jest, aby każdy z nas systematycznie odkładał chociaż niewielkie kwoty, z których powstanie kapitał zabezpieczający naszą przyszłość.

© 2012, abtarasew. All rights reserved.