FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Jak wybrać projektor do kina domowego

Wystarczy zakup projektora multimedialnego, aby w domowym zaciszu poczuć się jak w prawdziwym kinie.  Zanim jednak przystąpimy do zakupu należy określić wybór zadowalających dla nas parametrów, jakie projektor do kina domowego będzie musiał posiadać.

Pierwszą, ważną cechą jest technologia za pomocą, której dokonywana jest obróbka obrazu. Na rynku do wyboru istnieją dwie podstawowe rodzaje technologii: DLP oraz LCD. O ile druga z tych nazw kojarzy nam się ze standardowymi odbiornikami telewizyjnym, pierwsza jest rzadziej spotykana.  Dokonując wyboru pomiędzy tymi dwoma opcjami, należy na uwadze mieć fakt, że obrazy wyświetlane w technologii LCD mają bardziej naturalny wygląd oraz są pokazywane w bardziej szczegółowy sposób.

Kolejna kwestia warta wzięcia pod uwagę to rozdzielczość, jaką cechuje się projektor. Im większy będzie iloczyn dwóch cyfr, czyli ilości wyświetlanych pikseli w pionie i poziomie, tym więcej szczegółów projektor jest w stanie wyświetlić.

W zależności od miejsca, w którym będzie wykorzystywany dany projektor kina domowego, kolejnym czynnikiem wyboru jest rodzaj oświetlenia. Modele, które mogą znaleźć swe zastosowanie w domowych warunkach to projektory, których natężenie światła nie przekracza 1000 lumenów. Wszystkie inne projektory przeznaczone są do pomieszczeń większych rozmiarów.

Poziom kontrastu, czyli różnicy pomiędzy uzyskaniem jasnego i ciemnego obrazu, mierzy się na dwa sposoby. W przypadku pierwszego branym pod uwagę jest najciemniejszy oraz najjaśniejszy obraz. Jest to skala Full On\Off. Z kolei drugi, stworzony przez ogólnoświatową instytucję określającą normy dla urządzeń, czyli ANSI, określa kontrast porównując średnie natężenie barw w jasnym i ciemnym odcieniu.

Ostatnim czynnikiem, który posiada wpływ na wybór projektora kinowego jest lampa i przewidywany czas jej działania. Najlepszym z możliwych wyborów jest zdecydowanie się na zakup lampy wysokociśnieniowej – generuje ona małą ilość ciepła oraz nie trzeba jej chłodzić, dzięki czemu film pokazywany przez projektor do kina domowego jest lepiej słyszalny.

© 2013 – 2014, katarzyna1. All rights reserved.