FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Jak dostosować balans bieli?

balans bieli

Balans bieli jest istotny parametrem w fotografii. Odpowiada on za wygląd kolorów w zrobionym przez nas zdjęciu. Zmiana jego ustawienia może dawać zadziwiające i ciekawe efekty w gotowej już fotografii.
Co to jest?

Balans bieli odpowiada za wygląd barw w naszym aparacie. Aparat „nie widzi” białego, ponieważ jest on połączeniem innych kolorów: czerwonego, niebieskiego oraz zielonego. Matryca musi więc skorygować swoją czułość w zależności od natężenia i barwy światła. Zatem opcja balansu bieli ma za zadanie kompensować kolory w stosunku do temperatury barwowej oświetlenia obiektu.

Automatyczny balans

Ustawienie balansu bieli na tryb automatyczny oznacza, że aparat samodzielnie wybierze kolory. Zrobi to według tego, jaki będzie najjaśniejszy punkt na zdjęciu i założy, że jest to właśnie biel. Względem tej barwy ustawi pozostałe kolory. Im bielsza biel na fotografii, tym wierniej oddane zostaną inne, widoczne na niej barwy.

Zdefiniowany balans bieli

W niemal każdym współczesnym aparacie cyfrowym jest kilka ustawień dostępnych w menu. Najczęściej spotykane to: światło słoneczne, jarzeniowe, pochmurno lub cień. Są one zależne i nazwane od rodzaju oświetlenia, jaki panuje w momencie robienia zdjęcia. Każde z ustawień ma przypisaną określoną temperaturę i spowoduje, że kolory na zdjęciu będą cieplejsze lub zimniejsze.

Manualne ustawienie balansu bieli

W bardziej zaawansowanych aparatach fotograficznych można samodzielnie ustawić barwę, którą aparat będzie „widział” jako biel. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej białą kartkę, która będzie wzorcem dla pozostałych barw. Można też ustawić inny odcień, a aparat zapamięta go jako biały. Istnieje także możliwość nadania fotografii wybranego odcienia, np. żółci czy zieleni, co daje ciekawe efekty i zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości i zamiarów fotografa.

Artykuł autorstwa współprowadzących forum fotograficzne PhotoForum.pl

© 2012 – 2014, CarManiak. All rights reserved.