FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Nowoczesny fotoalbum

Tradycyjne albumy z kieszeniami na wywołane zdjęcia w dobie fotografii cyfrowej odchodzą do lamusa. Obecnie zakłady fotograficzne oferują wykonywanie personalizowanych fotoksiążek na zamówienie. Dostarczamy własne zdjęcia i otrzymujemy drukowany album, w którym oprócz zdjęć może znajdować się treść, kolorowe tła, obrazki i tym podobne. Całość stanowi naszą własną książkę – niczym prosto z wydawnictwa, lecz wykonaną specjalnie dla nas. Taki fotoalbum to idealna pamiątka z wesela lub innych ważnych okazji.Jedyną wadą tego typu pamiątki jest cena. Zdarzają się bardzo różne oferty, jednak w profesjonalnym zakładzie fotoksiązka będzie z pewnością większym wydatkiem niż tradycyjny album ze zdjęciami. Płacimy nie tylko za wydruk, ale także za projekt i wykonanie. Osoby, które opanowały obsługę programów graficznych typu Photoshop lub Corel, mogą jednak spróbować wykonać tego typu publikację samodzielnie. Dobra zabawa gwarantowana, a nasz fotoalbum z pewnością na tym zyska i będzie dzięki temu jeszcze bardziej osobisty.

Będziemy potrzebowali jedynie dostępu do programu, zdjęć oraz odrobiny inwencji. Fotografie muszą być w wysokiej rozdzielczości, aby po wydrukowaniu nie były na nich widoczne powiększone piksele, które zepsują cały efekt. Przygotujmy się również na to, że kolory zdjęć po wydrukowaniu mogą różnić się od tych, które widzimy na monitorze swojego komputera. Aby tego uniknąć, musielibyśmy go specjalnie skalibrować, co jest kosztowne i wykonywane jedynie na specjalnych monitorach graficznych. Nawet po kalibracji musielibyśmy dopilnować, aby wybrana przez nas drukarnia spełniała określone normy – dopiero wtedy zyskalibyśmy pewność właściwego odwzorowania kolorów. Zakładamy  jednak, że większość domorosłych projektantów nie podchodzi do sprawy aż tak profesjonalnie. Jedyne co możemy, a nawet musimy zrobić, to ustawienie  profilu kolorystycznego na CMYK. Jest to profil odpowiedni do druku, w przeciwieństwie do RGB, profilu dostosowanego do barw monitora. Upewnijmy się, że ustawienia są odpowiednie.

Przystępując do projektowania, zacznijmy od ogólnego projektu technicznego. Najpierw ustalmy format, pionowy albo poziomy, o rozmiarze standardowym lub nie. Polecamy wybór formatu standardowego oraz poprzestania na tradycyjnym prostokątnym kształcie, który będzie łatwiej wydrukować. Nawet za zwykłe zaokrąglenie brzegów możemy zapłacić słoną sumę. Przed wykonaniem projektu skonsultujmy się z drukarnią i dowiedzmy się, jakie ma wymogi odnośnie przyjmowanych plików. Być może będziemy musieli ustawić dla dokumentu spady, czyli specjalny dodatkowy obszar w tym samym kolorze, który po wydrukowaniu zostanie odcięty. Teraz pozostało już najprzyjemniejsze. Do dzieła! Możesz rozwinąć wodze fantazji i stworzyć niepowtarzalna pamiątkę czy oryginalny prezent. Zawartość zależy tylko od Ciebie.

© 2014 – 2015, invisio. All rights reserved.