FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Podział urządzeń przeznaczonych do ważenia

W wielu branżach przemysłowych wykorzystuje się różnego typu sprzęty do wykonywania dokładnych i mniej precyzyjnych pomiarów. W związku z różnorodnością ważonych przedmiotów i surowców, w sprzedaży możemy zauważyć urozmaicenie takich sprzętów. Czym się różnią oraz w jakich warunkach są wykorzystywane?

Najlepszymi urządzeniami do ważenia są niewątpliwie wagi. Są to instrumenty obliczające ciężar ciała, produktów lub substancji na zasadzie równoważenia sił. Większa część typów wag może w tym celu wykorzystywać zjawiska fizyczne. Jedną z najstarszych wag, jest waga szalkowa. Nie można jej zaliczyć do kategorii wag dokładnych, ale w odpowiednich warunkach można określić bardzo zbliżony ciężar. W działaniu wykorzystuje ona ciężar ważonego przedmiotu oraz ciężarki znajdujące się na przeciwnej stronie. Trzeba wykazać się dużym opanowaniem i zdolnościami aby w szybkim czasie określić wagę dokładną przedmiotu.

Obecnie wagi szalkowe wypierane są w stan spoczynku, natomiast ludzie skłaniają się w stronę bardziej nowoczesną technologię, która nie tylko upraszcza działania związane z ważeniem, ale również je przyśpiesza. Ze względu na rożną konstrukcję wyróżniamy wagi dźwigowe, sprężynowe, elektryczne i elektroniczne.

W pierwszym typie główny element stanowi dźwignia, a pomiar polega na równoważeniu momentów siły. Jako przykład można podać tutaj wagę dziesiętną, w której stosunek ramion dźwigni wynosi dziesięć do jednego. Waga sprężynowa zgodnie ze swoją nazwą służy do określania masy na podstawie sprężystości. Równoważy siły ciężaru ciała i siły sprężystości sprężyny, na której wisi. Nie stanowi ona wagi dokładnej, ponieważ zależy ona od określonej wartości przyśpieszenia ziemskiego. Zazwyczaj wagi sprężynowe można zauważyć wśród wędkarzy i na budowie. Inna masa tego samego przedmiotu będzie na biegunie, a inna na szczycie najwyższej góry. Wagi elektroniczne są najbardziej popularne i często spotykane w przemyśle i gospodarce. Są to sprzęty bazujące na elektrycznym układzie wskazującym. Najczęściej jest on cyfrowy, w związku z tym pomiary są bardzo precyzyjne.

Patrząc na budowę i dokładność pomiaru możemy wyróżnić wagi samochodowe, sklepowe, osobowe, przemysłowe i laboratoryjne. Różnią się one od siebie wielkością, estetyką oraz naturalnie przeznaczeniem. Bez wątpienia możemy stwierdzić, że wagi dokładne to wagi laboratoryjne, gdzie bardzo ważne są odpowiednie proporcje i wielkości. Urządzenia te mają możliwość określić ciężar z dokładnością nawet do 0,00001 g lub wyżej. Jest to bardzo czuły sprzęt, który nie uchodzi za tani.

© 2014, emaks. All rights reserved.