FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kamery HD?

Parafrazując słowa znanej piosenki, możemy stwierdzić, że ‘filmować każdy może’. By to robić, nie trzeba posiadać fachowych umiejętności i specjalnych predyspozycji – tak naprawdę liczy się sprzęt, który będzie łatwy w obsłudze i sprawi mnóstwo frajdy początkującym użytkownikom.

Nie za duży, nie za mały

Takim urządzeniem jest kamera cyfrowa. Poza intuicyjną obsługą wyróżnia się ona lekkością, poręcznością i zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Jej mocną stroną jest również niezbyt wygórowana cena. Obecnie przyzwoity kamkorder można nabyć za około 1,5-2 tys. zł, czyli za porównywalną z lustrzanką cyfrową kwotę. Kamera cyfrowa ma jednak zasadniczą przewagę nad aparatem – zawsze przecież przyjemniej ogląda się obraz dynamiczny niż statyczny. Czym jednak powinniśmy kierować się przy zakupie kamery HD? Na pewno nie marką. Ważniejsza jest nasza wygoda, która zależy po części od gabarytów i wagi kamkordera oraz posiadanych przez niego funkcji, walorów użytkowych. Sprzęt musi nam po prostu pasować, nie może być np. zbyt mały jeśli użytkować go będzie osoba o dużej dłoni.

Parametry techniczne nie są najważniejsze

Najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zadać w trakcie poszukiwań idealnej dla nas kamery HD, jest to, do czego będziemy tego sprzętu używać. Co i gdzie najczęściej będziemy filmować? Kto będzie korzystać z kamkordera? Jak będziemy wykorzystywać stworzony materiał? Dzięki odpowiedziom na te pytania łatwiej wybierzemy odpowiedni dla siebie model. Kamera cyfrowa może kusić technicznymi nowinkami, unowocześnieniami, tzw. bajerami. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest nasza wygoda i bezproblemowość obsługi. By stwierdzić, czy dane urządzenie posiada te cechy, trzeba wziąć sprzęt do ręki i zapoznać się z jego możliwościami oraz funkcjami.

Podczas zakupu kamery jej parametry techniczne czy marka nie są najważniejsze. O wiele bardziej istotnymi kryteriami wyboru jest nasza wygoda i łatwość obsługi urządzenia. Sprzęt musi spełniać nasze oczekiwania i być odpowiedni do przewidzianych dla niego zastosowań – wszystko po to, by kamerowanie sprawiało nam jak najwięcej satysfakcji.

© 2012 – 2014, maru. All rights reserved.