FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Wirtualne spacery na urządzeniach mobilnych

W dzisiejszych czasach większość internautów jest już obeznana z technologią wirtualnych spacerów. Te bardzo popularne narzędzia doskonale sprawdzają się w promocji szerokiego gamy lokali użytkowych od hoteli, po centra fitnessu. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest za to możliwość oglądania wirtualnego spaceru za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów.

Wirtualne spacery – krótkie wprowadzenie

W ramach krótkiego wprowadzenia w temat wirtualnych spacerów warto wspomnieć, że wirtualne spacery to interaktywne narzędzie, które najczęściej umieszcza się na stronach internetowych, pozwalające zwiedzać na ekranie dowolny obiekt, czy wnętrz. Zwiedzanie wygląda w taki sposób, że użytkownik stojąc w danym punkcie może rozglądać się we wszystkich kierunkach oraz może przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi punktami obserwacyjnymi za pomocą tzw. hotspotów.

Wirtualne wycieczki dla komputerów stacjonarnych

Znakomita większość narzędzi programistycznych przeznaczonych do produkcji wirtualnych spacerów jest oparta na technologii Flash. Technologia ta jest tak popularna (przecież wszyscy oglądają YouTube), że nie ma żadnych problemów z uruchomieniem wirtualnego spaceru na dowolnym komputerze stacjonarnym, czy notebooku oraz na dowolnym systemie operacyjnym przeznaczonym dla desktopów: Windows, Linux/Unix, czy też MacOS.

Wirtualne spacery dla urządzeń przenośnych

Rozwój oprogramowania dla smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych, sprawił, że po bardzo długim czasie oczekiwania, pojawiła się technologia pozwalająca na uruchamianie wirtualnych spacerów na mobilnych urządzeniach. Platformą tą jest język HTML5, dzięki któremu, możliwe było uniezależnienie wirtualnych spacerów od technologii Flash, firmy Adobe, który nigdy nie doczekała się naprawdę powszechnego i pełnego wsparcia dla urządzeń mobilnych (Android, iOS). Co ciekawe, smartfony i tablety umożliwiają znacznie przyjemniejsze korzystanie ze spacerów – dzięki zastosowaniu czujników ruchu można sterować widokiem w spacerze poprzez przechylenie urządzenia w odpowiednią stronę.

Więcej informacji o wirtualnych spacerach znajdziesz tutaj.

© 2014, marcinsyska. All rights reserved.