FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Czy dysleksja jest uleczalna?

Czy dysleksja jest uleczalna?

Dysleksja to problem, z którym boryka się coraz więcej dzieci w Polsce. Choć może się tak tylko wydawać, bo wcześniej mało która, cierpiąca na dysleksję osoba, trafiała na specjalistę, który dokonywał odpowiedniej diagnozy. Tymczasem wczesne wykrycie dysleksji jest jak najbardziej możliwe. Znacznie sprzyja to terapii, która z czasem może doprowadzić nawet do wyeliminowania problemu.

Czym jest dysleksja?

Dysleksja to zespół czynników, które utrudniają naukę poprawnej ortografii oraz płynnego czytania. Obecnie najczęściej wykrywa się ją w momencie, gdy dziecko kończy pierwszy rok nauki w podstawówce. Jednak jeżeli opiekunowie w przedszkolu lub rodzice wiedzą, jakie są wczesne objawy dysleksji i odpowiednio szybko zaobserwują je u dzieci, to leczenie może zacząć odbywać się już w wieku przedszkolnym. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej dla rozwoju malucha. Odpowiednie opanowanie nauki czytania i pisania ma w końcu elementarny wpływ na rozwój wielu innych umiejętności. Patrząc wstecz na rozwój osób dorosłych, które borykały lub dalej borykają się z dysleksją, możemy zauważyć, że występowały u nich drobne różnice od poziomu rozwoju charakterystycznego dla ich rówieśników. Takie osoby zaczynały na przykład nieco później mówić.

Czy leczenie jest możliwe?

Usunięcie dysleksji jest jak najbardziej możliwe i zwykle przebiega w sposób przyjemny dla dziecka. Odpowiednie gry i zabawy pomagają rozwiązać problem dysleksji – ważne jednak, by wprowadzić je wcześnie, zaraz po jej wykryciu. Optymalnym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka na test lub badania pod kątem ryzyka wystąpienia dysleksji. Jeśli wykazują one takie ryzyko to należy rozpocząć terapię. Wymaga ona poświęcenie i wysiłku ze strony dziecka i rodzica, jednak trzeba pamiętać, że chodzi tutaj o dobry rozwój malucha. Do tego niezbędne są wizyty u dobrego logopedy, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Wczesne leczenie dysleksji sprawia, że maluch nie będzie musiał borykać się z nią w dorosłości – uniknie w ten sposób problemów z nauką, błędnym pisaniem, czytaniem, a nawet zapominaniem o szczegółach takich jak ważne daty.

© 2017, admin. All rights reserved.