FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Czym się charakteryzuje przecinarka plazmowa?

Bardzo wzięte stały się w ostatnim czasie spawarki plazmowe. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że plazmą można nie tylko łączyć ale również ciąć. Do tego właśnie służą przecinarki plazmowe. Za ich pomocą realne jest cięcie zarówno materiałów mieszczących się w gospodarstwie, jak i w wielkiej firmie gospodarczej.

Przecinarki plazmowej możemy wykorzystać właściwie wszędzie. Swoje zastosowanie odnajdą w warsztatach, na budowie, podczas prac montażowych i w miejscach, w których konieczne staje się cięcie ręczne. I chociaż jest to sprzęt z górnej półki, którego ceny są wysokie, to jednak komfort i tempo działania wynagradza wszystko.

Działanie przecinarki plazmowej można wytłumaczyć w dosyć prosty sposób. Bazuje ona na łuku plazmowym, który wytwarza wysoką temperaturę między elektrodą, a ciętym materiałem. Pod wpływem ciepła stal się topi, a sprężone powietrze wręcz „wydmuchuje” upłynnione tworzywo. W taki sposób zostaje stworzone bardzo dokładne i czyste cięcie. Naturalnie cały proces został tutaj bardzo strywializowany, ale zbyt szczegółowe objaśnienia są raczej zbędne.

Dzięki współczesnej nauce przecinarki plazmowe wyparły całkowicie swoich poprzedników. Obecnie różnego typu nożyce, cęgi stały się niepotrzebne. Zauważyć możemy ich zastosowanie bardziej w domowych warunkach niż warsztatowych. Praca na zwykłym sprzęcie była długa i czasochłonna, dlatego też przecinarka plazmowa tak łatwo przyjęła się wśród spawaczy i innych robotników.

Obecnie w sklepach i w hurtowniach można zauważyć niezwykle duży wybór różnych przecinarek plazmowych. Ogólny podział dotyczy urządzeń dla amatorów oraz profesjonalistów. Różnica tych sprzętów tkwi w ich mocy, gabarytów, czasie pracy oraz dodatkowych funkcjach umożliwiających jeszcze szybsze oraz dokładne cięcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że dla amatorów prac w garażach zdecydowanie bardziej przyda się wersja tańsza tych sprzętów.

Zanim kupimy takie urządzenia warto wcześniej przemyśleć, gdzie będziemy je wykorzystywać. Tym samym możemy ustalić preferowaną moc, wielkość i markę przecinarki. Wszystkie wspomniane wyżej cechy dodatkowo mają również wpływ na cenę przecinarki.

© 2014, emaks. All rights reserved.