FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Manipulacja informacją

Podstawą rzetelnego dziennikarstwa jest obiektywne relacjonowanie wydarzeń, poparte starannością zawodową i etyką dziennikarską. Niestety, medialna dżungla, to po wielokroć publikacje, artykuły, felietony nie mające nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem.
To najczęściej przede wszystkim pogoń za newsem, najlepiej o charakterze sensacji, publikacje nie do końca sprawdzone pod względem zgodności ze stanem faktycznym, artykuły plotkarskie, w najlepszym razie dewaluujące osobowość i wizerunek bohatera takiego artykułu, czy wreszcie felietony, które z założenia mają informować, a z reguły zakrzywiają rzeczywistość tylko po to, aby zwiększyć nakład. Na rynku wolnej prasy mnóstwo jest gazet i czasopism w których zamieszczane są artykuły i felietony rzadko mające coś wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem. Często ich wspólnym mianownikiem są publikacje o charakterze plotki, sensacji, niedomówień i oskarżeń. Przedstawiane w takich materiałach treści w sposób bezwzględny mają wykazać sensacyjność danego materiału i sprowokować czytelnika do nadinterpretacji pozyskanych tą drogą informacji. Czynione jest to w sposób, który często nawet doświadczonemu czytelnikowi, zorientowanemu w realiach współczesności, utrudnia obiektywną analizę zagadnienia.
To właśnie dzięki umiejętnie prowadzonej socjotechnice informacyjnej coraz częściej przychodzi nam się mierzyć z manipulacjami informacyjnymi, które w wielu wypadkach odnoszą zamierzony skutek. Na całe szczęście pozostają wśród periodyków tytuły, które na swych szpaltach zamieszczają felietony, publikacje czy artykuły, których podstawą działania jest miara rzetelnego dziennikarstwa. Smuci tylko fakt, że w tej bezwzględnej walce o wyniki finansowe, z roku na rok, jest tych tytułów coraz mniej. Mamy jednak nadzieje że pozostaną tak długo, póki cieszyć się będą szacunkiem czytelników, i dopóki owa dziennikarska rzetelność różnić się będzie od tej zwykłej rzetelności. Bo rzetelne dziennikarstwo można uprawiać na najwyższym poziomie bez względu na medium!

© 2017 – 2018, admin. All rights reserved.