FOXBLOG

Artykuły i Publikacje

Czym są lokaty negocjowane?

LokatyDla osób, które uważają, że oprocentowanie lokat w bankach jest stanowczo zbyt niskie, dobrą wiadomością jest na pewno informacja, że w wielu przypadkach warunki lokaty można z bankiem negocjować. W zasadzie wszystkie polskie banki dopuszczają takową możliwość, oczywiście nie oznacza to, że możemy negocjować oprocentowanie lokaty, kiedy np. wpłacamy kwoty rzędy 1000 zł – 5000 zł. Jednak już w przypadku, kiedy na lokacie zamierzamy ulokować kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy, sytuacja się zmienia i banki są skłonne do negocjacji.

Warto jednak od razu podkreślić, że negocjacje, które dotyczą oprocentowania lokat, nie zawsze są dla nas opłacalne. Dlaczego? Rzecz w tym, że najbardziej skłonne do negocjacji są banki, które oferują wyjątkowo niskie oprocentowanie lokat – chodzi o te lokaty, które zwykle niespecjalnie nas nawet interesują, gdy akurat przeglądamy ranking lokat. Natomiast te banki, które proponują nam depozyty oprocentowane na 5% lub podobnie w skali roku, nie dopuszczają raczej możliwości ewentualnego podniesienia oprocentowania o więcej niż zaledwie jeden punkt procentowy. Faktem jest też, że banki niechętnie odnoszą się do negocjowania zysków z lokat długoterminowych, elastycznie podchodzą tylko do lokat krótkoterminowych, trwających nie dłużej niż trzy miesiące.

Jak już wspomnieliśmy, to kwota depozytu decyduje o tym, czy możemy negocjować warunki wybranej lokaty. Jednak warto od razu zaszczyć, że nie tylko ona ma znaczenie. Co jeszcze banki biorą pod uwagę podczas rozmów z klientem? Banki interesują się tym, z jakich produktów finansowych korzysta klient – zasadniczo im ich więcej, tym lepiej. Brane pod uwagę są także różne dodatkowe aspekty współpracy z bankiem. O jednym należy pamiętać, jeśli chcemy negocjować z bankiem donośnie kapitału już w nim ulokowanego, jesteśmy na gorszej pozycji niż w sytuacji, gdybyśmy rozważali dopiero przeniesienie kapitału z innej instytucji i uzależnili je od pomyślnych dla nas wyników negocjacji.

Warto jeszcze dodać, że wiele banków poza dopuszczeniem negocjacji z klientami zamożnymi, stale oferuje lokaty negocjowane – jest to jednak produkt, który przeznaczony jest dla firm i samorządów, nie zaś dla osób prywatnych. Taką ofertę ma chociażby ING Bank Śląski. Bank ten oferuje lokaty negocjowane, przy których zakładaniu indywidualnie uzgadnia się nie tylko oprocentowanie lokat, ale także ich termin. Co istotne, bank dopuszcza możliwość założenia takiej lokaty na dowolny termin od jednego dnia do 12 miesięcy.

© 2012, abtarasew. All rights reserved.